Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o. w Myszkowie zawiera umowy na odbiór ścieków przemysłowych z Odbiorcami którzy uzyskali pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie ścieków przemysłowych do miejskiej kanalizacji.
Stosownie do art 389 pkt 2 Prawa Wodnego (Dz.U.2018.0.2268 t.j. - Ustawa z dnia 20 lipca 2017r), jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, pozwolenie wodnoprawne jest wymagane na szczególne korzystanie z wód.
Prawo wodne wprowadziło zmiany w systemie pozwoleń i zgłoszeń wodnoprawnych. Wszystkie rodzaje rozstrzygnięcia administracyjnego zostały objęte nowym pojęciem: zgoda wodnoprawna. Jej udzielenie następuje przede wszystkim poprzez: wydanie pozwolenia wodnoprawnego, przyjęcie zgłoszenia wodnoprawnego, wydanie oceny wodnoprawnej,
Organem właściwym do wydania pozwolenia wodnoprawnego jest dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej lub dyrektor zarządu zlewni Wód Polskich, w zależności od sprawy, której dotyczy złożony wniosek. Organem właściwym w sprawie zgłoszeń wodnoprawnych jest natomiast kierownik nadzoru wodnego Wód Polskich. Procedura wydawania pozwoleń wodnoprawnych jest uregulowana przepisami ustawy Prawo wodne (w szczególności art. 399-413), ustawą Kodeks postepowania administracyjnego oraz innymi przepisami w zależności od konkretnej sytuacji.
W myśl art. 34 pkt 3 Prawa Wodnego, szczególnym korzystaniem z wód jest korzystanie z wód wykraczające poza powszechne korzystanie z wód oraz zwykłe korzystanie z wód, obejmujące wprowadzanie do urządzeń kanalizacyjnych będących własnością innych podmiotów ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego określone w przepisach wydanych na podstawie art. 100 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 10 listopada 2005r. (Dz.U z 2005, nr 233, poz. 1988 z późn. zm.) w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego, których wprowadzanie ww ściekach przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.
Z kolei w myśl art. 407 ust. 1 i 2 Prawa Wodnego pozwolenie wodnoprawne wydaje się na wniosek, do którego należy dołączyć:
- operat wodnoprawny z oznaczeniem daty jego wykonania wraz z opisem prowadzenia zamierzonej działalności niezawierającym określeń specjalistycznych,
- decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, jeżeli jest wymagana,
- wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku jego braku – decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego albo decyzję o warunkach zabudowy, jeżeli są wymagane,
- ocenę wodnoprawna, jeżeli wymagana
Ponadto zgodnie z art. 407 ust. 5 ww. do wniosku o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie do urządzeń kanalizacyjnych ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego, określone w przepisach dołącza się zgodę właściciela tych urządzeń.
Operat wodnoprawny to podstawowy dokument, na podstawie którego wydawane jest pozwolenie wodnoprawne. Operat składa się z części opisowej oraz graficznej. W części opisowej znajdujemy między innymi dokładne oznaczenie siedziby i adresu zakładu, który ubiega się o wydanie pozwolenia wodnoprawnego. Przedstawia się również cel i zakres zamierzonego korzystania z wód. W części graficznej zawiera się wszelkiego rodzaju plany zagospodarowania, umiejscowienia urządzeń wodnych, jak i oznaczenie nieruchomości oraz naniesienie na mapę sytuacyjno-wysokościową terenu.
Zakres operatu wodnoprawnego, który winien zostać dołączony do wniosku pozwolenie wodnoprawne – określają szczegółowo zapisy art. 409 Prawa Wodnego.
Więcej szczegółowych informacji można uzyskać na stronie internetowej Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii:
https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/inwestycje-budowlane/ochrona-srodowiska-oraz-wod-w-budownictwie/proc_77-pozwolenie-wodnoprawne